Jedzenie po 18-tej należy do tych mitów, którymi jesteśmy karmieni niemal od zawsze. Zasada dotycząca niejedzenia po 18-tej jest bardzo popularna i tak naprawdę nie wiadomo skąd się wzięła. Nie ma chyba osoby, która by o niej nie słyszała. Przekonanie to głęboko zakorzeniło się w umysłach Polaków, zwłaszcza kobiecej części narodu 😉
Jedzenie po 18-tej – jeść czy nie jeść?
Obalając Mit już już na wstępie – ostatni posiłek powinien być spożyty na około 2h przed snem.
To oznacza, że jeżeli przyjmiemy zasadę jedzenia kolacji o godzinie 18 to zasypiamy około godziny 20. Czy większość społeczeństwa tak właśnie chodzi spać!? Chyba każdy z nas zna odpowiedź..
Załóżmy, że nasz ostatni posiłek był według zasady spożyty o godzinie 18, ale jesteśmy osobami z grupy chodzących spać około godziny 23, zasypiamy 23:30, natomiast pobudka następuje o godzinie 7.
I trochę matematyki, biorąc pod uwagę powyższe dane od godziny 18 do wstanie mamy aż 13 godzin bez pożywienia. 13 godzin na całą dobę kiedy nasz organizm pozbawiony jest energii! Będąc dokładnym – 11 godzin, jeżeli ostatni posiłek był dobrze zbilansowany. I teraz należy się zastanowić – Dlaczego? Dlaczego to sobie robimy? Chęć “chudnięcia” przeważa troskę o nasze zdrowie, logiczne myślenie się wyłącza? Niestety tak jest i to jest przerażające.
Wracając do tematu; podczas samego snu dorosły człowiek może spalać około 500kcal przez 8 godzin. Dlatego też nie możemy pozbawić organizmu pożywienia/dostarczenia energii na ten jak i dłuższy czas! Pamiętajmy, że podczas snu, mimo spoczynku nasz organizm nadal pracuje, czynności życiowe są zachowane, układ oddechowy, krążeniowy, nerwowy, to wszystko nadal u nas działa, co za tym idzie – potrzebuje energii.
Najważniejsze, by nie jeść tuż przed snem – nie obciążyć organizmu. Powinniśmy dać mu szansę na strawienie zjedzonego pokarmu.
Pamiętajmy, że sen ogrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka, dlatego należy pilnować, by był odpowiednio długi – powinien trwać 7-8 godzin.
Jedzenie po 18-tej a regularne posiłki
Pierwszy posiłek w ciągu dnia powinniśmy spożyć nie później niż 30 minut po przebudzeniu. Cały dzień musimy pilnować regularności. Im częściej jemy, tym bardziej nakręcamy nasz metabolizm. Jedzenie, co 3-4 godziny pomaga w zachowaniu równowagi oraz bilansu makroskładników. Jeśli nie jemy zbyt długo, wówczas poziom cukru we krwi zaczyna się wahać, co doprowadza do odkładania się tłuszczu, gdy już dostarczymy naszemu organizmowi pożywienie. Jest to jego sposób obrony przez zbyt długim postem. Dlatego powinniśmy jeść często, ale mało.
Jedzenie po 18-tej – jak uniknąć napadów głodu przed snem?
Nieregularne spożywanie posiłków to najgorsze, co możemy zrobić naszemu organizmowi. O śniadaniach zapominamy, na obiady nie mamy czasu, a zaległości nadrabiamy wieczorem. Wygłodzony organizm przyjmie wszystko, co zjemy, dlatego należy mu dostarczać wartościowe składniki, które nie przyczynią się do powstania ponadprogramowych kilogramów.
Jeśli po powrocie z pracy zjadasz niemal całą zawartość lodówki, oznacza to, że przez cały dzień organizm miał dostarczane wysokowęglowodanowe przekąski – słodycze, drożdżówki, batoniki. Doprowadzały one do drastycznych skoków poziomu insuliny.
Aby uniknąć wilczych napadów głodu wieczorem należy przez cały dzień spożywać regularne, zbilansowane posiłki, bogate w białko, pełnoziarniste produkty, warzywa oraz owoce. Dobrze odżywiony organizm nie będzie się domagał zjedzenia wszystkiego w zasięgu wzroku, by nadrobić zaległości z całego dnia.
Organizm w nocy odpoczywa, dlatego kolacja powinna być lekkostrawna. Przed snem należy zrezygnować ze słodyczy, owoców, białego ryżu, jasnego pieczywa oraz makaronów. Można je zastąpić brązowym ryżem, pełnoziarnistym makaronem, chlebem żytnim, razowym i warzywami strączkowymi. Spożycie tych produktów na kolację w odpowiednich ilościach, nie wpłynie negatywnie na figurę.
Jedzenie po 18-tej to chyba najbardziej rozpowszechniony i szkodliwy mit, który już dawno powinien pójść w zapomnienie. Wystarczy zjadać lekkostrawne kolacje na 2-3 godziny przed snem, by uniknąć nocnych napadów głodu i odkładania się zbędnego tłuszczyku.
Tagi: jedzenie, jedzenie po 18, napady głodu przed snem, regularne posiłki, zdrowe jedzenie, zdrowe odżywianie